Kołobrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Autyzmem

Loading...
https://dzieci-autyzm.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.0gk-is-88.jpg https://dzieci-autyzm.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.1gk-is-88.jpg https://dzieci-autyzm.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.2gk-is-88.jpg https://dzieci-autyzm.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.3gk-is-88.jpg

A+ A A-

Posiadamy status organizacji pożytku publicznego

Kołobrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Autyzmem powstało 28.01.2011 roku. Po dwóch latach działalności na rzecz dzieci i młodzieży z autyzmem, Stowarzyszenie podjęło starania o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Starania nasze uwieńczone zostały 7 października 2014 roku, wpisem Stowarzyszenia, dokonanym przez Sąd Rejonowy w Koszalinie, w Krajowym Rejestrze Sądowym jako podmiotu posiadającego status organizacji pożytku publicznego.

Bycie organizacją pożytku publicznego, czyli posiadanie statusu OPP, wiąże się z pewnymi przywilejami. Takim przywilejem jest między innymi, możliwość otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych. Potrzeby naszego Stowarzyszenia są ogromne. Jak wskazują dane statystyczne liczba dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem lub zaburzeniami pokrewnymi stale rośnie. Według danych American Association of Pediatrics z 2004 roku zaburzenie autystyczne i zaburzenia pokrewne występują u jednego dziecka na 166, daje to 60 przypadków na 10 000 urodzeń. Autyzm stanowi, więc poważny problem społeczny, występuje częściej niż zespół Downa, czy cukrzyca.

Również w naszym mieście, z roku na rok, przybywa dzieci cierpiących na autyzm. W związku z tym rosną również potrzeby Stowarzyszenia. W naszej dotychczasowej działalności wspierały nas różne organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne. Od początku swojego istnienia Stowarzyszenie wspiera Fundacja Barbary Piaseckiej - Johnson, która przekazuje środki finansowe na realizację jednego z celów statutowych, jakim jest wspieranie działalności Oddziału Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami w Szkole Podstawowej nr 5 w Kołobrzegu. W zakresie tego wsparcia realizowano zadania dotyczące podnoszenia kwalifikacji terapeutów zatrudnionych w Oddziale oraz zadania polegające na doposażeniu bazy Oddziału w specjalistyczne urządzenia, sprzęty i pomoce dydaktyczne. W naszych działaniach wspiera nas także Gmina Miasto Kołobrzeg. Dzięki wsparciu Gminy Miasto Kołobrzeg nasze Stowarzyszenie od kilku lat realizuje zadanie publiczne w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia mieszkańców Kołobrzegu - wspierając rodziny poprzez organizowanie różnych form terapii dla dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi.

W zajęciach systematycznie uczestniczą dzieci od 3 do 20 roku życia. Celem zajęć jest poprawa funkcjonowania dzieci w środowisku. W lipcu 2012 roku, w ramach programu "RPO pomaga na okrągło" realizowanego przez Urząd Marszałkowski naszego województwa, we współpracy z Urzędem Miasta Kołobrzeg, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Zachodniopomorskim Związkiem Piłki Nożnej zorganizowany został charytatywny mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną przedstawicieli samorządowców województwa zachodniopomorskiego, sportowcami i dziennikarzami. Zorganizowana podczas meczu zbiórka pieniężna oraz licytacja za pośrednictwem rozgłośni radiowych piłek nożnych z podpisami piłkarzy narodowej reprezentacji Polski, pozwoliła zasilić konto Stowarzyszenia, a zebrane pieniądze zostały przeznaczone na wyposażenie gabinetu edukacyjno - terapeutycznego prowadzonego przez Stowarzyszenie.

Nasze Stowarzyszenie było także współpartnerem projektu realizowanego w ramach programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi". Był to projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach, którego realizowano przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołobrzegu zadanie publiczne "Bez barier, bo razem". W ramach realizacji tego projektu dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach hipoterapii, w zajęciach na basenie oraz w zajęciach sportowych. Kołobrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Autyzmem otrzymało także ogromne wsparcie dzięki współpracy i zaangażowaniu wolontariuszy SKW "Serce-Sercu" i ich opiekunów z Gimnazjum nr 2 im. Józefa Wybickiego. Wolontariusze wraz z opiekunami i specjalistami systematycznie biorą udział w organizowanych dla dzieci i młodzieży z autyzmem zajęciach, dzięki czemu mamy możliwość prowadzenia atrakcyjnych zajęć i efektywnego treningu zachowań społecznych. Wszystkie samodzielnie podejmowane przez nasze Stowarzyszenie działania i współpartnerstwo w różnych akcjach, mają na celu pomoc dzieciom i ich rodzinom w przezwyciężaniu skutków niepełnosprawności.
Uzyskanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego, a co za tym idzie pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych, z pewnością pozwoli na rozszerzenie działalności Stowarzyszenia na rzecz dzieci cierpiących na autyzm.

Wyszukiwarka

Adres siedziby
KOŁOBRZESKIE STOWARZYSZENIE POMOCY DZIECIOM z AUTYZMEM
ul. Zygmuntowska 10/2 | 78-100 Kołobrzeg
tel.: 606 979 857 | 609 123 752 | email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Gości On-Line

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

HOT NEWS